W roku, który przed nami, nie da się oddzielić od siebie poszczególnych działów e-marketingu (SEO, SEM, e-mail marketing, social media itd.). Głównym trendem na rok 2015 będzie połączenie wszystkich kanałów , na rzecz tworzenia spójnej strategii online marketingowej.

W 2015 roku przewagę zdobędą firmy, które będą potrafiły wyjść poza typowy, „twardy” marketing. Klient jest tak atakowany reklamami, że przestaje zauważać różnice w produktach tej samej kategorii i obojętnieje na przekaz.  Znaczenie zyskuje „ludzki” marketing (H2H), czyli human to human, komunikacja  przypominająca pogawędkę przy kawie – stawia się na szybkość reakcji, elokwencję, spontaniczność, autentyczność i dystans do siebie.

Dla przypomnienia, Komunikacja B2C mogła pozwolić sobie na odwoływanie się do argumentów emocjonalnych, do mówienia per Ty, do bardziej osobistego tonu. Z kolei komunikacja B2B mogła być już tylko formalna, rzeczowa, oficjalna i odwołująca się do rozsądku, logiki i racjonalnego myślenia. Dziś ten podział przestał być aktualny. Internet to wymusił. Klienci zaczęli postrzegać marki firmowe jako swoich znajomych. Stały się one ikonkami na np. Facebooku czy Twitterze – podobnie, jak żywi ludzie.

Zatem zaangażuj klienta w interakcję z Twoją marką. Spersonalizuj swoją ofertę. Trwa dekada mobile, social media i trudno będzie za kilka lat wskazać komuś, w którym roku odbyła się ta rewolucja. Jej efekty widzimy cały czas, szczególnie na poziomie komunikacji marek z klientami.