Widziałeś ich logo wszędzie, ale czy kiedykolwiek pomyślałeś skąd się wzięły? Czy wiesz, że oryginalnym logiem Apple był Isaac Newton pod  jabłonką?  A  w oryginalnym logo Nokii była ryba? Blog Neatorama prześledził dla was ewolucję w czasie oryginalnych logo popularnych firm:

Adobe

1

W 1982 roku czterdziestu paru programistów z Johnem Warnockiem i Charlsem Geschke na czele zrezygnowało z pracy dla firmy Xerox i założyli swoją firmę nazwaną Adobe – tak nazywało się jezioro za domem Johna. Ich pierwszym zadaniem było stworzenie języka programowego PostScript używanego do publikacji na PC. To były początki Adobe, więc Warnock i Geschke robili wszystko by oszczędzić pieniądze – o pomoc przy projektowaniu logo poprosili 80-letniego ojca Geschke i żonę Warnocka.

Apple Inc.

2

W 1976, Steve Woznak i Steve Jobs zaprojektowali i zbudowali  pierwszy  komputer  Apple I. Wozniak pracował w tym czasie dla Hewlett Packard, wiec próbowali sprzedać go wpierw właśnie HP – niestety oferta została odrzucona. „Dwóch Stevów” sprzedało wszystko co posiadali  cennego (Wozniak swój programowalny kalkulator HP, Jobs swojego Volkswagena busa) po to, aby sfinansować produkcje płyt głównych Apple I.

Później tego samego roku, Woznak stworzył nową płytę główną, dla Apple II. Tym razem próbowali sprzedać pomysł Commodore, nie udało się i tym razem. Jednak Apple sam zaczął pozyskiwać nowych klientów.

Pierwsze logo Apple było pełnym obrazkiem Isaaca Newton siedzącego pod jabłonią. Było podpisane: „Newton……Umysł zawsze podróżuje poprzez nieodkryte oceany myśli…. w pojedynkę”, a było zaprojektowane przez Ronalda Wayne’a który razem z Wozniakiem i Jobsem zakładał Apple Computer. W 1976,  tylko po dwóch tygodniach pracy dla Apple, Wayne myśląc, że jest to jednak za ryzykowny pomysł zażądał jednorazowej wypłaty 10% wartości firmy w wysokości $800.

Jobs pomyślał, że powolna sprzedaż komputerów Apple I może być spowodowane zbyt rozbudowanym  Logo,  zlecił  wiec Robowi Janoff z Agencji Regis McKenna zaprojektowanie nowego. Janoff  wyszedł z pomysłem tęczowego jabłka używanego od 1976 do 1999.

Pogłoski głosiły, że ugryzione jabłko było nawiązaniem do Alana Turinga, ojca współczesnej techniki komputerowej, który popełnił samobójstwo zjadając zatrute cyjankiem jabłko. Janoff jednak przyznał w wywiadzie, iż główna myśl związana z  ugryzionym Jabłkiem była grą słów  „bite/byte” (gryź/bajt – związane było to z ówczesnym sloganem firmy, dwuznacznym „Byte into an Apple” („Bajtem w Apple / Wgryź się w jabłko”) ), ale także zaprojektował logo tak, aby nie wyglądało jak pomidor.

W 1998, prawdopodobnie pod naciskiem Jobsa, który właśnie powrócił do firmy, Apple zamienił tęczowe logo („najdroższe logo kiedykolwiek zaprojektowane” stwierdził Prezes Apple Mike Scott)
na nowocześnie wyglądające logo w jednolitym kolorze.

Canon

3

Source: Canon Origin and Evolution of the Logo

W 1930, Goro Yoshida i jego szwagier Saburo Uchida utworzyli Precision Optical Instruments Labolatory (laboratorium precyzyjnych instrumentów optycznych) w Japonii. Cztery lata później, stworzyli pierwszy aparat, nazwany Kwanon. Był nazwany na cześć Kwanona – buddyjskiego Bodhisatwy Miłosierdzia. Logo zawierało zdjęcie Kwanon’a z 1,000 ramion i płomieni.

Jednak pomimo akceptacji logo, firma zdecydowała sie na zarejestrowanie jako swojej nazwy inaczej wymawianego słowa „Canon”. Brzmiało ona bardzo podobnie do słowa Kwanon, lecz firma wolała aby klienci znali i kojarzyli firmę pod nazwa „Canon”.

Google

4

W 1996, Larry Page i Sergey  Brin po ukończeniu Stanford University zbudowali wyszukiwarkę którą  później  stała sie wyszukiwarką Google.  Ta właśnie wyszukiwarka  na początku nazwana BackRub, nazwana od  swoich możliwości  do analizowania „back links” aby określić stosowanie danej strony internetowej. Później dwójka twórców zmieniła nazwę przeglądarki na Google –
od słowa Googol które oznacza 1-kę poprzedzającą 100 zer.

5
Google.com w 1998

6

Pierwszy Google Doodle: Festiwal Burning Man 1998

Pierwsze logo Google zaprojektował jego współtwórca Siergej Brin przy użyciu darmowego  programu graficznego  GIMP.

Aby oznaczyć święta, urodziny sławnych ludzi czy też wielkich wydarzeń Google używa specjalnych logosów zwanych Google Doodles – pierwsze takie logo powstało, aby dać znać użytkownikom kiedy nikogo nie ma w biurze.

IBM

7

Source: IBM Archives

W 1911 roku  International Time Recording Company Computing Scale Company połączyły sie i utworzyły nową firmę Computing-Tabulating-Recording Company. W 1924 Computing-Tabulating-Recording Company zmieniła nazwę na International Business Machines Corporation i zarazem zmieniła swoje logo na nowe. Zajmowali się produkcją systemów rejestracji czasu pracy, wag i pierwszych maszyn liczących zwanych tabulatorami kart perforowanych.

Pod koniec lat 40-tych XX w. IBM rozpoczął trudną przemianę z maszyn liczących na pierwsze komputery pod  nadzorem Thomasa J. Watsona. Aby podkreślić tą wielką zmianę w 1947 IBM zmienił swoje logo po raz pierwszy w przeciągu dwóch dekad na proste IBM.

W 1956 władze w IBM przejął syn Watsona, Paul Rand zmienił wtedy logo, aby uzyskać bardziej solidny, ugruntowany i wypośrodkowany wygląd, a zarazem chciał podkreślić przekazanie władzy przez ojca dla syna.

Ostatnią wielką zmianę logo – która jednak nie była taka wielka – przeprowadzono w 1972, kiedy Paul Rand zamienił pełne litery na litery z poprzecznymi paskami aby zasugerować prędkość i dynamiczność .

LG Electronics

8

LG rozpoczęło życie jako dwie firmy: Lucky (Lak Hui) Chemical Industrial, która tworzyła kosmetyki i GoldStar która zajmowała się produkcją radioodbiorników. Lucky Chemical stała się sławna w Korei z produkcji kremu Lucky Cream, natomiast GoldStar znany tylko z radioodbiorników rozszerzył przez lata produkcję o wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne gospodarstwa domowego.

W 1995 Lucky Goldstar zmienił nazwę na LG Electronics i zaadoptował slogan „Life is Good” („Życie jest dobre”).

Microsoft

9

Kiedy Paul Allen i jego przyjaciel Bill Gates odkryli pierwszy minikomputer na świecie, nowy Altair 8800, który miał być dostępny komercyjnie, postanowili przenieść język programowania BASIC na tą właśnie maszynę. O dziwo zajęło im to tylko 24h – tym sposobem stworzyli pierwszy język programowania dla PC.

Szybko po stworzeniu BASIC dla PC sprzedali licencje firmie MITS, a krótko po tym swoją współpracę uwieńczyli stworzeniem spółki „Micro-soft”

W 1982 Microsoft przedstawił nowe logo, przedstawiającą nazwę pisaną do teraz łącznie.

W 1987, Scott Baker zaprojektował tak zwane „Pac-Man Logo” dla Microsoft. Nowe logo ma wcięcie w literze 'O’ które ma imitować Pac-Mana.

Motorola

10

Motorola została założona w 1928 przez Paula Galvin’a pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation. W 1930 r. Galvin zaczął produkować radia samochodowe, więc stworzył nazwę „Motorola” – jest to po prostu kombinacja dwóch słów „motor” i ówcześnie popularny zwrot „ola”. Firma zmieniła swoją nazwę na Motorola Inc. w 1947. Firma zaczęła produkować telefony komórkowe w latach 80-tych.

Stylizowane 'M’ jako logo zostało stworzone w 1955.

Mozilla Firefox

11

W 2002, Dave Hyatt and Blake Ross stworzyli przeglądarkę open-source nazwaną Mozilla Firefox. Na początku nazywała się Phoenix, niestety firma miała problemy z prawami autorskimi i zmieniono nazwę na Firebird i znowu pojawił się ten sam problem, szczęśliwie za trzecim razem udało się i ostateczna nazwa brzmi Firefox.

Nokia

12

W 1865, Knut Fredrik Idestam wybudował tartak w Tempre południowo-zachodniej Finlandii. Nazwę wziął od miasta Nokia nad rzeką Nokianvirta gdzie przeniósł swój tartak. Słowo nokia oznacza ciemne, futrzaste zwierzątko, dziś nazywane Pine Martel (łasica).

Współczesna firma znana jako Nokia Corporation powstała po połączeniu Finnish Rubber Works(która również używała nazwy Nokia), Nokia Wood Mill i Finnish Cable Works w 1967.

Nokia na początku produkowała produkty papierowe, rowery, opony samochodowe, telewizory itd. , a dopiero później skoncentrowała się na telefonii komórkowej.

Palm

13

Palm Computing Inc. założony został w 1992 przez Jeff’a Hawkinsa, który  również wynalazł Palm Pilot PDA.  Pierwszy PDA (Personal Digital Assistant) nazwany Zoomer był komercyjna klapą. Później firma została przejęta przez U.S. Robotics która została pozwana przez Xerox pod zarzutem wykorzystania ich patentu.

Nastepnie U.S. Robotics zostało przejęte przez 3Com i Hawkinsa, niestety Hawkins odszedł i założył Handspring. Krótko po jego odejściu 3Com zadecydowało o tym aby Palm Inc. stała się oddzielną firmą kolejnym krokiem  było rozdzielenie Palm Inc. na  PalmSource (OS) i PalmOne (Hardware).

Następnie PalmOne połączył się z Handsprings i przejęli PalmSource i powrócili do nazwy Palm Inc.

Jak wiadomo w międzyczasie zmieniało się oczywiście logo.

Xerox

14

Xerox Corporation prawie 100 lat temu nazywało się Haloid Company, była to firma założona w 1906 i produkowało papier fotograficzny i pomocny sprzęt.

W 1938, Chester Carlson wynalazł technikę foto-kopiowania nazwaną elektrofotografią, którą później nazwał xerografią. Carlson przez lata próbował przekonać do swojego wynalazku General Electric, IBM, RCA jak i również inne firmy niestety bez żadnego sukcesu.

Do czasu, ze swoim pomysłem poszedł do Haloid company, która pomogła mu w stworzeniu pierwszej na świecie fotokopiarki – Haloid Xerox 914. Kopiarka była tak wielkim sukcesem w 1961 r. że Xerox pominął pierwszy człon Haloid ze swojej nazwy i od nazwy technologii  kopiowania przybrał nazwę Xerox.

W 2004 Xerox zmienił ponownie swoje logo, a po czterech latach w 2008 próbowali uciec od obrazu iż są firma zajmującą się tylko fotokopiarkami, więc stworzyli nowe logo – tym razem kojarzące się z piłką plażową.

Źródło: www.joemonster.org