Czy wiesz, czego najczęściej brakuje firmom, które do mnie trafiają, a które czują, że utknęły w miejscu, słabo się rozwijają, mają kłopoty zespołowe lub mało klientów? Mimo różnorodności wymienionych problemów, wiele z nich ma jeden wspólny mianownik. A jest nim brak określonego DNA firmy.

Czym jest DNA firmy?

DNA firmy to esencja, która definiuje cel istnienia firmy i kształtuje jej działania. I właśnie to DNA wyróżnia dany biznes spośród innych oraz decyduje o jego rozwoju. Bo widzisz, prowadzenie firmy jest jak stawianie domu – potrzebujesz solidnego fundamentu, na którym możesz budować.

A na ten fundament składają się:

👁️ wizja, czyli to, jak widzisz przyszłość firmy;

💡 misja, czyli powód istnienia Twojego biznesu – kompas, kierujący Twoimi działaniami i motywujący do ciągłego doskonalenia;

🚀 strategia – plan działania, który prowadzi Twoją firmę do osiągnięcia wizji.

Wiem, co możesz pomyśleć… Żyjemy w epoce dynamicznych zmian i poświęcanie czasu na ustalanie jakichś sztywnych ram działania w biznesie oraz planowanie przyszłości może wydawać się bez sensu. W końcu lepiej być całkowicie elastycznym i zwinnym, prawda? Nie do końca. Pracownicy za tym nie nadążą, jeśli nie znają wytyczonego kierunku biznesowego.

Dlaczego jasne określenie DNA ma takie znaczenie?

Ponieważ:

✅ gdy wszyscy w Twojej firmie znają cele strategiczne, zespół działa spójnie i „gra do jednej bramki”;

✅ Twoi pracownicy stają się lepiej zmotywowani;

✅ skupiasz się na priorytetach, które pomagają w rozwoju Twojej firmy;

✅ budujesz w oczach swoich klientów spójny wizerunek marki.

Pisałam już o tym kiedyś w innym artykule

Zdefiniuj swoją misję, wizję oraz strategię i wykorzystaj je jako kompas do podejmowania decyzji wspomagających rozwój Twojej firmy. A ja oczywiście jestem tutaj, aby pomóc Ci odkryć i wykorzystać Twoje „dlaczego” oraz stworzyć dobrze prosperujący biznes:

🔗 Zamów warsztaty strategiczne dla swojej firmy, podczas których wspólnie z Twoimi pracownikami określimy jej DNA i stworzymy strategię rozwoju.

Dowiedz się więcej

🔗 Lub umów się na konsultacje 1:1, aby opracować indywidualny plan rozwoju Twojej firmy.

Zobacz, jak mogę Ci pomóc

Pozdrawiam Cię,
Aneta